Electoral commission releases program for Local Government Council By- Elections 2022

Electoral commission releases program for Local Government Council By- Elections 2022
Justice Simon Mugenyi Byabakama the chairperson of the Uganda Electoral Commission

By John Kusolo

UGANDA - Justice Simon Mugenyi Byabakama the chairperson of the Electoral Commission has released the programme for the Conduct of Local Government Council By-Elections, 2022. The Electoral Commission has approved the following programme for purposes of conducting by-elections for Local Government Councils including Special Interest Groups (SIGs), in electoral areas across the country, where the vacancies exist:

  1. Update of the National Voters’ Register at Parish Level 20th -24th June 20222.
  2. Cut-off date for registration of voters and transfer of voting location in affected electoral areas 24th June 2022
  3. Recruitment of officials to conduct Display of the Voters’ Register 28th - 29th June 2022
  4. Display of lists of recruited Display officials at the Office of the District Returning Officer & respective sub county headquarters 30th June - 8 th July 2022
  5. Training of Display Officers, VLS Officials, Supervisors and issuance of appointment letters 8 th July 2022
  6. Display of the Voters’ Register at Polling Stations in the affected electoral areas and Issuance of Voter Location Slips (VLS) by Parish Supervisors 11th - 20th July 2022
  7. Display of Parish Tribunal Recommendations for deletion from or inclusion on the Register at the Parish/Ward Headquarters 22nd - 27th July 2022
  8. Nomination of candidates at the District/City Headquarter 3 rd - 4 th August 2022
  9. Period for inspection of candidates’ nomination papers and lodging of complaints 5 th - 10th August 2022
  10. Returning Officer’s Meeting with candidates to harmonise campaign programs and formation of Liaison Committees 5 th August 2022
  11. Campaigns 6 th - 16th August 2022
  12. Recruitment of polling day officials (includes written interview) 8 th - 9 th August 2022
  13. Production and issuance of accreditation tags to Political Parties and Organizations and accredited observers 8 nd - 9 th August, 2022
  14. Display of names of polling day officials for inspection at Office of the District Returning Officer and Sub-county Headquarters 10th - 15th August 2022
  15. Training of Polling day officials, Tally Clerks, Candidates’ agents and issuance of appointment letters 15th - 16th August 2022
  16. Pre-polling meeting for polling day supervisors, Security and Candidates’ agents 16th August 2022
  17. Polling Day and Tallying of results for SIGs Elections 17th August 2022
  18. Polling Day and Tallying of results for elections of Chairpersons and Councillors 18th August 2022

All persons participating in the by-elections shall be required to comply with guidelines issued by the Electoral Commission in accordance with the Government of Uganda and Ministry of Health measures against the spread of COVID-19 says Justice Byabakama Mugenyi Simon Chairperson, Electoral Commission

Meanwhile,below is the list of areas where vacancies have been reported according to Justice Byabakama Mugenyi Simon Chairperson, Electoral Commission.

ALBERTINE 016 KIBAALE
083 BUYANJA COUNTY BWAMIRAMIRA BWAMIRAMIRA SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION CHAIRPERSON
073 BULIISA 123 BULIISA COUNTY BUTIABA TOWN SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS COUNCIL BUTIABA TOWN COUNCIL CENTRAL NORTH
044 NAKASONGOLA NAKASONGOLA DISTRICT FEMALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS 106 NAKASONGOLA COUNTY SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS MAYIRIKITI TOWN COUNCIL KISWERA WARD
047 KAYUNGA NTENJERU COUNTY SOUTH 180 SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS KANGULUMIRA TOWN COUNCIL KANGULUMIRA WARD CENTRAL CENTRAL SOUTH
036 RAKAI 193 KOOKI COUNTY MWERUKA TOWN SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING THE YOUTH COUNCIL MWERUKA TOWN COUNCIL
080 LYANTONDE 191 KABULA COUNTY LYAKAJURA LYAKAJURA DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
091 GOMBA 254 GOMBA WEST COUNTY DISTRICT/CITY WOMEN COUNCILLORS FORMING ONE THIRD OF THE COUNCIL KYAYI
098 BUKOMANSIMBI DISTRICT MALE COUNCILLOR REPRESENTING PERSONS WITH DISABILITIES BUKOMANSIMBI BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY
111 KIGANGAZZI SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS TOWN COUNCIL KIGANGAZZI TOWN COUNCIL KITANDA NDEEBA SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION WOMEN COUNCILLORS BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY
244 KIBINGE KIBINGE SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS
119 KYOTERA 192 KAKUUTO COUNTY KAKUUTO KAKUUTO SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING THE YOUTH KASENSERO SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION WOMEN COUNCILLORS TOWN COUNCIL KIMWANYI WARD NORTH EASTERN 021 KUMI 097 KUMI COUNTY DISTRICT/CITY WOMEN COUNCILLORS FORMING ONE THIRD OF THE COUNCIL NYERO/NYERO TOWN COUNCIL NYERO TOWN SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION WOMEN COUNCILLORS COUNCIL NYERO WARD B 258 KANYUM COUNTY SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS KAKURES OLUWA
038 SOROTI 205 SOROTI COUNTY KAMUDA KAMUDA SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS 251 DAKABELA COUNTY SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING PERSONS WITH DISABILITIES TUBUR TUBUR 330 GWERI COUNTY GWERI GWERI SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS
043 KATAKWI 206 USUK COUNTY DISTRICT/CITY WOMEN COUNCILLORS FORMING ONE THIRD OF THE COUNCIL USUK/USUK TOWN COUNCIL GUYAGUYA GUYAGUYA SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS USUK USUK SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS
224 TOROMA COUNTY MAGORO TOWN SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS COUNCIL MAGORO TOWN COUNCIL
317 NGARIAM COUNTY DISTRICT/CITY WOMEN COUNCILLORS FORMING ONE THIRD OF THE COUNCIL KATAKWI/KATAKWI TOWN COUNCIL NGARIAM NGARIAM DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
043 KATAKWI 317 NGARIAM COUNTY OKORE OKORE DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS PALAM PALAM SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION CHAIRPERSON
108 NGORA 098 NGORA COUNTY ODWARAT ODWARAT DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS ELGON
014 KAPCHORWA 076 TINGEY COUNTY CHEMA CHEMA SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS KAPCHORWA MUNICIPALITY 283 CENTRAL MUNICIPALITY/CITY DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS DIVISION KAWOWO WARD
060 BUTALEJJA BUTALEJJA DISTRICT MALE COUNCILLOR REPRESENTING THE YOUTH BUTALEJA 208 BUNYOLE EAST COUNTY MAZIMASA MAZIMASA DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS HIMUTU HIMUTU DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
078 BUDUDA 133 MANJIYA COUNTY BUDUDA BUDUDA DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
270 LUTSESHE COUNTY BUMWALUKANI BUMWALUKANI SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION CHAIRPERSON NALWANZA NALWANZA SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING THE YOUTH
336 BUSHIGAI COUNTY DISTRICT/CITY WOMEN COUNCILLORS FORMING ONE THIRD OF THE COUNCIL KIKHOLO TOWN COUNCIL KIKHOLO TOWN COUNCIL BUKIGAI BUKIGAI SUB-COUNTY FEMALE COUNCILLOR REPRESENTING THE YOUTH KAMPALA DISTRICT LIST OF AREAS WHERE VACANCIES HAVE BEEN REPORTED LOCAL GOVERNMENT COUNCIL BY-ELECTIONS JUNE, 2022 CONSTITUENCY SUB-COUNTY ELECTORAL AREA CATEGORY
012 KAMPALA KAMPALA CENTRAL DIVISION 061 KAMPALA MUNICIPALITY/CITY DIVISION WOMEN COUNCILLORS CENTRAL BUKESA
064 MAKINDYE DIVISION EAST MAKINDYE MUNICIPALITY/CITY DIVISION WOMEN COUNCILLORS DIVISION BUKASA A
066 RUBAGA DIVISION NORTH RUBAGA DIVISION NAKULABYE III MUNICIPALITY/CITY DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
032 MUKONO 177 MUKONO COUNTY SOUTH KOOME ISLANDS KOOME ISLANDS DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
052 WAKISO MAKINDYE-SSABAGABO MUNICIPALITY
161 SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS NDEJJE DIVISION BONGOLE
164 ENTEBBE MUNICIPALITY DIVISION B DIVISION B SUB-COUNTY FEMALE COUNCILLOR REPRESENTING OLDER PERSONS KIIRA
064 KALIRO 072 BULAMOGI COUNTY BUDOMERO BUDOMERO DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS NORTHERN 001 APAC
340 MARUZI NORTH COUNTY SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS CHEGERE KIDILANI
086 OTUKE 104 OTUKE COUNTY SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING PERSONS WITH DISABILITIES ADWARI ADWARI SOUTH WEST
061 IBANDA
137 IBANDA COUNTY SOUTH DISTRICT/CITY WOMEN COUNCILLORS FORMING ONE THIRD OF THE COUNCIL NYABUHIKYE NYABUHIKYE NYABUHIKYE NYABUHIKYE DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS
106 MITOOMA
277 RUHINDA NORTH COUNTY RWOBURUNGA RWOBURUNGA SUB-COUNTY FEMALE COUNCILLOR REPRESENTING THE YOUTH 106 MITOOMA
277 RUHINDA NORTH COUNTY SUB-COUNTY MALE COUNCILLOR REPRESENTING PERSONS WITH DISABILITIES KANYABWANGA KANYABWANGA KANYABWANGA KANYABWANGA DISTRICT/CITY DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS KANYABWANGA KATI
335 RUHINDA SOUTH COUNTY SUB-COUNTY/TOWN/MUNICIPAL DIVISION DIRECTLY ELECTED COUNCILLORS NYAKIZINGA NYAKIZINGA
112 RUBIRIZI RUBIRIZI DISTRICT